• Kompetencje kluczowe

• Współczesny świat ulega ciągłym i intensywnym zmianom, niezwykle trudno za nimi nadążyć. Wiedza, którą nabywamy od najmłodszych lat, staje się podstawą rozwoju cywilizacji. To ona warunkuje rozwój osobisty, zawodowy i samorealizację jednostki. Współczesna gospodarka i społeczeństwa są oparte właśnie na wiedzy, a więc wymuszają na ludziach konieczność ciągłego uczenia się, rozwijania i zdobywania kompetencji. Wszystko to decyduje o umiejętności efektywnego przystosowania się młodego człowieka do współczesnego rynku pracy, jak również do zadowalającego funkcjonowania w dorosłym życiu. Intensywność zmian wymaga od młodych ludzi umiejętności adaptacji do nowych warunków. Sposobem na dokonanie tego jest stałe rozwijanie i podnoszenie kompetencji kluczowych. Stanowią one składowe wiedzy, umiejętności i określonych postaw. Wyróżnia się osiem kompetencji kluczowych, które są istotne w procesie uczenia się przez całe życie:

1) porozumiewanie się w języku ojczystym;

2) porozumiewanie się w językach obcych;

3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

4) kompetencje informatyczne;

5) umiejętność uczenia się;

6) kompetencje społeczne i obywatelskie;

7) inicjatywność i przedsiębiorczość;

8) świadomość i ekspresja kulturalna.

Mamy świadomość, jak ważne miejsce zajmuje w edukacji rozwijanie tych kompetencji. Z tego powodu Pani Katarzyna Dobrzeniecka wzięła udział w Projekcie pn. „Forum kadry wspomagania oświaty”, którego celem jest zwiększenie  skuteczności  działań  podejmowanych przez   pracowników   instytucji   systemu   wspomagania   oraz   trenerów   na   rzecz kształcenia  kompetencji  kluczowych  uczniów. Zdobyła w ten sposób kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia Procesu wspomagania pod kątem kompetencji kluczowych w Szkole Podstawowej w Mikołajkach.

11 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie rady pedagogicznej, podczas której nauczyciele mieli możliwość przypomnienia najważniejszych informacji na temat kompetencji kluczowych.

Pani Katarzyna Dobrzeniecka przedstawiła także cele, etapy przebiegu procesu wspomagania w placówce. Następnie dokonaliśmy diagnozy wstępnej oraz wspólnie podjęliśmy decyzję, którą z kompetencji wybieramy jako obszar do rozwoju dla naszej szkoły w II semestrze roku szkolnego 2019/2020. Uznaliśmy, że rozwijanie umiejętności uczenia się jest kompetencją wyjściową- bazową stanowiącą podstawę do rozwijania pozostałych kompetencji.