• Regulamin korzystania z podręczników

• Załącznik nr 1 do Zarządzenia Dyrektora ZO w Mikołajkach z dnia 31.08.2018r.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW,

MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH I ĆWICZENIOWYCH

W ZESPOLE OŚWIATOWYM W MIKOŁAJKACH

Podstawa prawna: Ustawa z dn. 30 maja 2014 r., o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2014r. poz. 811.

Zadania biblioteki dotyczące podręczników szkolnych

1. Biblioteka  szkolna gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe.
          2. Biblioteka nieodpłatnie:
              a) wypożycza uczniom podręczniki,  materiały edukacyjne i ćwiczeniowe mające postać papierową.
              b) przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.
          3. Dołączona do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręczników lub materiałów edukacyjnych i należy je zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.

Przyjęcie podręczników na stan szkoły

Zamówione podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe, przekazane zostają na stan Biblioteki i stanowią własność szkoły. Podręczniki i materiały edukacyjne są zaewidencjonowane w księgach inwentarzowych podręczników. Materiały ćwiczeniowe ostemplowane pieczątką biblioteki szkolnej.

Udostępnianie zbiorów

1. Do wypożyczania podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły.

2. Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego, najpóźniej do 15- go września danego roku szkolnego na okres 10-ciu miesięcy.

Procedura wypożyczania podręczników

1. Na początku roku szkolnego nauczyciele klas I – III pobierają uprzednio przygotowane podręczniki i materiały ćwiczeniowe, następnie wypożyczają uczniom w/g listy, wpisując nr inwentarzowy podręcznika. Materiały ćwiczeniowe nie podlegają zwrotom.

2. Na początku roku szkolnego uczniowie klas IV - VIII wraz z nauczycielem przedmiotu, po uprzednim umówieniu się z bibliotekarzem,  wypożyczają podręczniki i materiały ćwiczeniowe. Nauczyciel bibliotekarz na karcie czytelniczej danego  ucznia wpisuje nr inwentarzowe podręczników. Materiały ćwiczeniowe nie podlegają zwrotom.

Zmiana szkoły

1. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego z powodów losowych zmienia miejsce dalszej edukacji, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki lub materiały edukacyjne do biblioteki.

Odpowiedzialność za udostępnione podręczniki

1. Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe zabezpieczenie książki przed zniszczeniem.
          2. Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw.
          3. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
          4. Dopuszcza się używanie ołówka w celu zaznaczenia ( np. pracy domowej).
          5. Wraz z upływem terminu zwrotu uczeń powinien przygotować podręczniki do zwrotu tj. wymazać wpisy dokonane ołówkiem, podkleić rozdarte kartki, ogólnie wyczyścić. Jeżeli okładki przyklejone zostały na stałe, należy je zostawić.
          6.Pod koniec roku szkolnego, na godzinach wychowawczych, wychowawca ocenia stan podręczników, po czym zobowiązuje wychowanków do należytego przygotowania podręczników do zwrotu, jeśli nie są one w zadowalającym stanie.

Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego.

1. Przez uszkodzenie podręcznika rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak ich dalsze wykorzystywanie.
          2. Na żądanie wychowawcy lub bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych jest zobowiązany podręcznik naprawić.
          3. Przez zniszczenie podręcznika rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie, poplamienie, trwałe pobrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie oraz inne uszkodzenia, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika. W powyższym przypadku użytkownik powinien podręcznik odkupić.

Zakres odpowiedzialności

1. Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.

2. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika, uczeń ma obowiązek odkupienia go.

Postanowienia końcowe

1. Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.
          2. Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Rada Pedagogiczna.
          3. Decyzje w kwestiach udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie podejmuje dyrektor szkoły.
          4. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 3 września 2018r.

Wcześniejszy regulamin traci moc.