• Życzenia z okazji Dnia Dziecka

• Drodzy Uczniowie,

z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam sukcesów, pasji i talentów. Niech uśmiech od ucha do ucha promienieje na Waszych twarzach i każdego dnia spotykają Was przygody w gronie przyjaciół i kochającej rodziny.

Pracownicy Szkoły Podstawowej w Mikołajkach

• Warsztaty ekologiczne w PAN

• 30 maja 2023r. uczniowie klasy II a i II b wybrali się do Stacji Badawczej Instytutu

M. Nenckiego PAN w Mikołajkach na warsztaty ekologiczne pt. “Podwodni mieszkańcy mazurskich jezior”.

Najpierw obejrzeliśmy film o Mazurskim Parku Krajobrazowym i wysłuchaliśmy  prelekcji o wodnych bezkręgowcach- niewielkich organizmach zwierzęcych takich jak: mięczaki, skorupiaki, owady, pajęczki i pierścienice.  Żyją one pospolicie w naszych jeziorach, a obecność niektórych gatunków świadczyć może o czystości wód danego akwenu.

Następnie  odbyły się terenowe i laboratotyjne zajęcia warsztatowe. Była to fascynująca podróż w głąb mazurskich jezior, która pozwoliła nam lepiej poznać żyjących w nich mieszkańców. Zdobyta wiedz na pewno zainspiruje małych ekologów do odkrywania tajemnic wodnego świata.

Bożena Kochańska i Jolanta Jarguz

• Dzwonnik z Notre Dame - lekcja tolerancji

•

W czwartek 18.05.2023r. uczniowie klas 1b, 2a i 2b wraz z wychowawczyniami wybrali się do Mrągowa na musical profilaktyczny.  „Dzwonnik z Notre Dame” to piękna opwieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. To  także historia o miłości, tęsknocie i możliwości odwrócenia złego losu. Przygody głównego bohatera opowiada w zabawny sposób dowcipny Garguś, który jest również jedynym przyjacielem Quasimodo. Garguś w sposób humorystyczny komentuje zachowanie swojego przyjaciela, ale wspiera go  od samego początku w jego poczynaniach.

Musical zachwycił dzieci wspaniałymi piosenkami  z  przepiękną, poruszającą do łez muzyką oraz grą świateł. Dużym zaskoczeniem było także pojawienie się na widowni niektórych bohaterów opowieści. Uczniowie żywiołowo reagowali na to, co się działo na scenie, starali się pomóc bohaterom, którzy byli w  niebezpieczeństwie. Z przedstawienia wracali z przekonaniem, „że innych powinniśmy cenić i kochać za to , co mają w duszy i sercu. Nie należy wytykać inności, ani nie wydawać sądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera”. To była piękna lekcja tolerancji!

Gizela Fiedorowicz

Jolanta Jarguz

Bożena Kochańska

• Światowy Dzień Pszczół

• W dniu 19 maja 2023r.  klasa II A i II B obchodziły Światowy Dzień Pszczół. Jest to dzień ustanowiony przez ONZ. To światowa inicjatywa, która w ten sposób chce podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywnośći i zwrócić uwagę, że stosowanie pestycydów zabija owady. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów. Uczniowie klas drugich na swych zajęciach oglądali film edukacyjny o życiu pszczół, by pamiętać,  że do ochrony pszczół może przyczynić się każdy z nas. Dzieci uzupełniały ciekawe karty pracy i wykonały prace plastyczne, które ozdobiły szkolny korytarz. Mogły też oglądać przygody Pszczółki Mai, oraz poczęstować się słodką kanapką z miodem, przygotowaną przez rodziców. Obchody tego dnia były okazją do wspólnej nauki i zabawy.

Jolanta Jarguz

Bożena Kochańska

• 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• Dnia 28.04 w naszej szkole uczciliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne obchody trochę się różniły od ubiegłorocznych.  Zamiast uroczystego apelu dziewczyny z klas 6a oraz 6b przygotowały krótkie wspomnienia z naszej historii, przekazując najważniejsze informacje, a punktem kulminacyjnym  niesamowity taniec z wstążkami w wykonaniu klas szóstych. Wszyscy byli dosłownie zachwyceni. Po występie całe trybuny wstały i rozległ się ogłuszający aplauz. Dziewczyny musiały powtórzyć swój występ.

Taka forma  przypomnienia o ważnej rocznicy z historii Polski bardzo przypadła uczniom do serc.

Michalina Szczepaniak

• podróż dookoła świata

• 27 kwietnia naszą szkołę odwiedziło kilkudziesięciu przedstawicieli z różnych państw, mi. In. Meksyku, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Było to kolejne zadanie w konkursie ogłoszonym przez Radę Rodziców naszej szkoły. Każda klasa miała za zadanie przedstawić w dowolnej formie wylosowany wcześniej kraj. Uczniowie wraz z rodzicami stanęli na wysokości zadania. Na korytarzu szkolnym można było spotkać faraona, który rozmawia z samurajem lub skosztować pyszne sushi.

Podczas zwiedzania prezentacji  poszczególnych krajów można się było poczuć jakby podróżowało się po całym świecie. To było niesamowite! Wszystkie prezentacje były oceniane przez jury, które nie miało łatwego zadania. Sama bym miała ogromny problem, gdybym miała wskazać najlepiej przygotowaną klasę. Mimo że przegląd  trwał niemal trzy godziny, to warto było „odbyć zagraniczną wycieczkę”. Jestem pewna, że wszystkim  uczniom pozostaną piękne wspomnienia.

Ola Olbryś

• Z cyklu „Sposób na lekturę szkolną…”

• „Tam są czary (…), dobre czary”, mowa oczywiście o miejscu opisanym w powieści Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. W celu określenia wpływu ogrodu na bohaterów lektury, zrozumienia ich przeżyć i uczuć,  uczniowie klasy 5a mieli za zadanie stworzenie własnego „tajemniczego ogrodu”. Wokół szkoły pojawiły się sadzonki kwiatów, a w donicach wysiano różnorodne rośliny. Teraz pozostaje pielęgnacja i miłe wyczekiwanie, co wykiełkuje...

Katarzyna Dobrzeniecka