• Dzień kolorowej skarpetki
          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu. Dzień ten został ustanowiony świętem w 2005r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Święto ma przypominać o tym, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby na co dzień zmagające się z poczuciem odrębności i niedopasowania. Mimo kłopotów zdrowotnych wiele z tych osób uczy się, pracuje, ma zainteresowania i korzysta z życia.

            Tego dnia uczniowie klasy 1b założyli kolorowe niepasujące do pary skarpetki. Zapoznali się z bajką pt. „Mój młodszy brat” mówiącej o tolerancji, której powinno nauczyć się od najmłodszych lat. Dzieci rozwiązywały  „skarpetkowe” zadania, wysłuchały piosenki „Jesteśmy tu” oraz stworzyły własny projekt kolorowej skarpetki. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również tematyczna gazetka. W ten sposób uczniowie promowali prawo osób z Zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

             

                                                                                             Gizela Fiedorowicz

        • 8 marca
          • 8 marca

          • Dnia 8 marca nasi kochani chłopcy sprawili nam, kobietom, przecudowny prezent z okazji Dnia kobiet. Przebrani za kobiety wzięli udział w występach oraz wyborach Miss. W jury zasiadły Pani Katarzyna Dobrzeniecka, Pani Agnieszka Kuźmicka i Pani Agata Walentynowicz. Wybór na pewno był trudny, ale Panie dokonały świetnego i sprawiedliwego wyboru. Chłopcy naprawdę się postarali, a każda z nas, dziewczyn, uśmiała się do łez. Można powiedzieć, że występ i starania, które chłopcy w nie włożyli, były o wiele lepsze niż kwiaty.

            Ola Olbryś

            Olga Pruszyńska

            Szkolne koło dziennikarskie

        • Witamy wiosnę kwiatami
          • Witamy wiosnę kwiatami

          • Do powitania wiosny przygotowywaliśmy się już wcześniej. Wykonaliśmy kolorowe tulipany, którymi udekorowaliśmy okna na korytarzu głównym. Zrobiło się ciepło i kolorowo. Wycinanie nie było takie proste, ale poradzili sobie z tym  nawet uczniowie z I klasy. Znaleźli się też chłopcy, którzy również  zaangażowali się w działania plastyczne. Małymi kolorowymi kwiatkami ozdobiliśmy nasze ubranie i wtedy na twarzach od razu pojawił się ciepły uśmiech.

        • Pracownia plastyczna
          • Pracownia plastyczna

          •      Zajęcia koła plastycznego, które od lat prowadzę w szkole, odbywają się teraz w pracowni. Znalezienie takiego pomieszczenia podyktowane było  dużymi zakupami materiałów plastycznych z dofinansowania przez fundację. Teraz możemy swobodnie działać, nie tracąc czasu na sprzątanie po każdym spotkaniu. Wszyscy czują się w pracowni jak prawdziwi artyści. Nieład artystyczny i zapach farby pobudza wyobraźnię i sprzyja twórczym działaniom, a niebieskie fartuchy chronią naszą odzież przed pobrudzeniem.

            filmik ------>20230213_155800.mp4​​​​​​​

            Małgorzata Bochra

        • Eko moda
          • Eko moda

          • Dnia 28.02 w środę odbył się pokaz eko mody- to jeden z elementów konkursu organizowanego przez Radę Rodziców. Każda klasa wykonała 3 stroje. Dziecięcy, dla dziewczyny oraz dla chłopaka. Stroje były oceniane przez jury pod przewodnictwem Pani Haliny Kasperek – przewodniczącej Rady Rodziców. Impreza odbyła się w hali sportowej, gdzie został przygotowany profesjonalny wybieg, a całość dopełniały elementy świetlne oraz odpowiednia muzyka. Uczniowie wykazali się bardzo duża kreatywnością i widać było, że każdy się zaangażował. Wszyscy w ciekawy sposób wykorzystali wszystkie materiały, nie tylko na same ubrania, ale również na dodatki np. torebki, parasolki i biżuterię. Każdy strój spełniał wymogi mody eko oraz na pierwszy rzut oka można było zauważyć jak każdy z najmniejszych detali zgrywa się idealnie z innymi. Nie można zapomnieć o fakcie, że uczniowie świetnie zaprezentowali się na wybiegu. Widać było, że każdy poruszał się z gracją oraz klasą. Uczniowie świetnie się bawili.  

            Ola Olbryś 

            Michalina Szczepaniak 

            Olga Pruszyńska 

            Szkolne koło dziennikarskie 

        • Dzień Kobiet w klasie 2a i 2b
          • Dzień Kobiet w klasie 2a i 2b

          • 8 marca w naszych klasach świętowaliśmy Dzień Kobiet przy słowach piosenki „Polskie dziewczyny najładniesze są”. Chłopcy przygotowali dla dziewcząt niespodzianki: były wierszyki, piosenki i drobne upominki. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Oczywiście nie omieszkaliśmy przypomnieć chłopcom o zasadach obowiązujących gentelmenów zwłaszcza wobec płci pięknej - ze szczególnym uwzględnieniem koleżanek z klasy, ale również - by nie powiedzieć przede wszystkim wobec najważniejszych kobiet- czyli mam i babć. Na zajęciach omawialiśmy sylwetki słynnych kobiet i oglądaliśmy prezentację na ich  temat.  Wykonaliśmy także portrety kobiet i zrobiliśmy wystawę na korytarzu szkolnym.

        • Baśń o trzech braciach
          • Baśń o trzech braciach

          •   21 lutego uczniowie klasy 1b i 2b na zaproszenie kierownik biblioteki pani Renaty Gawlińskiej, obejrzeli w Klubie ABC spektakl teatralny dla dzieci pt. „Baśń o trzech braciach”. Aktorzy Teatru Arena z Białegostoku opowiedzieli historię trzech braci, których matka zapadła na ciężką chorobę. By ją uratować synowie musieli udać się po żywą wodę ze źródła znajdującego się na Sobotniej Górze. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy braci zmagającymi się z różnymi przeszkodami. Do źródła udało się dotrzeć tylko jednemu z braci. Matka wyzdrowiała, odczarowani zostali bracia zamienieni w kamienie – dobro zwyciężyło.

               Była to niezwykła lekcja odwagi, szacunku i poświęcenia. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom.

             

                                                                                                                 Gizela Fiedorowicz, Anna Pawlak