• Dzień Sportu
          • Dzień Sportu

          • 21.03 w naszej szkole odbyły się dzień sportu, który był kolejnym etapem konkursu na najbardziej zaangażowaną klasę. Uczniowie mieli za zadanie wziąć udział w przeróżnych konkurencjach takich jak, biegi, kozłowanie slalomem czy turlanie piłki lekarskiej na wzór "kręgli". Konkurencje nie brzmiały strasznie, lecz wykonanie ich poprawnie było o wiele trudniejsze niż nam się wydawało. Mimo trudności zadań każda z klas poradziła sobie świetnie we wszystkich konkurencjach.

             

            Ola Olbryś

            Szkolne koło dziennikarskie

        • Konkurs rozstrzygnięty...
          • Konkurs rozstrzygnięty...

          • Władze Gminy Mikołajki w ramach modernizacji terenu wokół Zespołu Oświatowego w Mikołajkach ogłosiły konkurs pt. "Świat Przygody- mój wymarzony plac zabaw, twórczej aktywności i sportu." Adresatem konkursu byli uczniowie Szkoły Podstawowej, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, w jaki sposób powinien ten teren wyglądać.

            Ilość i staranność wykonania przygotowanych prac bardzo pozytywnie zaskoczyła samych organizatorów, a jury na pewno miało kłopot z wyłonieniem tych najlepszych.

            Ostatecznie przyznano liczne wyróżnienia, oraz nagrody za miejsca na podium w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Zarówno wyróżnionych, jak i nagrodzonych mogliśmy poznać podczas uroczystego apelu 4 kwietnia. Podziękowania i nagrody wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki- p. Piotr Jakubowski.

            A oto zwycięzcy:

            Kat. I-III

            I m-ce  Nadia Lenard(Ia)

            II m-ce Milena Dagiel(IIa)

            III m-ce Gabriela Lutrzykowska(IIIa)

            Kat. IV-VI

            I m-ce  Krystyna Łazarska(IVa)

            II m-ce Michalina Kępa(IVa)

            III m-ce Kacper Chrostek(VIb)

            Kat.VII-VIII

            I m-ce Alicja Kwaśniewska(VIIIc)

            Wyróżnienia:

            Gabriela Murach, Mikołaj Głowacki, Roksolana Adamovych, Błażej Kiszkiel, Zuzanna Kozyrska, Anna Szałańska, Kacper Grabowski, Jowita Kochańska, Kaja Rutkowska, Jan Skorupski, Nikodem Chrostek, Lana Maciulewicz, Alicja Paździał, Lena Tryszczyńska, Mychailo Diadiun, Franciszek Sojko, Wiktoria Fedyniak, Patrycja Maria Kiśluk, Julia Zdun, Viktoria Kovalenko

            Gratulujemy!!!

            Monika Kluk

             

        • Spotkanie z dzielnicowym
          • Spotkanie z dzielnicowym

          •  

            Przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie, jej konsekwencje prawne, a przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów, były celem spotkań młodzieży z dzielnicowym p. Radosławem Karo.

            Spotkania zorganizowały: p. pedagog I. Małecka i p. psycholog szkolna A. Czułada. Odbyły się one w dwóch grupach wiekowych: klasy 6-7, oraz klasy ósme.

            Policjant przypomniał czym są przemoc i agresja, oraz podał przykłady niewłaściwych zachowań.  Przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.

            Mowa była  również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, o zjawisku przemocy w sieci, oraz czego uczniowie nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu(np. publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji,  podszywać się pod inną osobę, stosować przemocy werbalnej itp.).

            Uczniowie najpierw słuchali wykładu, a następnie zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

            Należy mieć nadzieję, że zajęcia poprowadzone przez specjalistę przyczynią się do wzrostu świadomości wśród uczniów i pozytywnie wpłyną na zachowanie dzieci w szkole i poza nią.

             

            Monika Kluk

        • Dzień kolorowej skarpetki
          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu. Dzień ten został ustanowiony świętem w 2005r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Święto ma przypominać o tym, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby na co dzień zmagające się z poczuciem odrębności i niedopasowania. Mimo kłopotów zdrowotnych wiele z tych osób uczy się, pracuje, ma zainteresowania i korzysta z życia.

            Tego dnia uczniowie klasy 1b założyli kolorowe niepasujące do pary skarpetki. Zapoznali się z bajką pt. „Mój młodszy brat” mówiącej o tolerancji, której powinno nauczyć się od najmłodszych lat. Dzieci rozwiązywały  „skarpetkowe” zadania, wysłuchały piosenki „Jesteśmy tu” oraz stworzyły własny projekt kolorowej skarpetki. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również tematyczna gazetka. W ten sposób uczniowie promowali prawo osób z Zespołem Downa do życia i do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

             

                                                                                             Gizela Fiedorowicz

        • 8 marca
          • 8 marca

          • Dnia 8 marca nasi kochani chłopcy sprawili nam, kobietom, przecudowny prezent z okazji Dnia kobiet. Przebrani za kobiety wzięli udział w występach oraz wyborach Miss. W jury zasiadły Pani Katarzyna Dobrzeniecka, Pani Agnieszka Kuźmicka i Pani Agata Walentynowicz. Wybór na pewno był trudny, ale Panie dokonały świetnego i sprawiedliwego wyboru. Chłopcy naprawdę się postarali, a każda z nas, dziewczyn, uśmiała się do łez. Można powiedzieć, że występ i starania, które chłopcy w nie włożyli, były o wiele lepsze niż kwiaty.

            Ola Olbryś

            Olga Pruszyńska

            Szkolne koło dziennikarskie

        • Witamy wiosnę kwiatami
          • Witamy wiosnę kwiatami

          • Do powitania wiosny przygotowywaliśmy się już wcześniej. Wykonaliśmy kolorowe tulipany, którymi udekorowaliśmy okna na korytarzu głównym. Zrobiło się ciepło i kolorowo. Wycinanie nie było takie proste, ale poradzili sobie z tym  nawet uczniowie z I klasy. Znaleźli się też chłopcy, którzy również  zaangażowali się w działania plastyczne. Małymi kolorowymi kwiatkami ozdobiliśmy nasze ubranie i wtedy na twarzach od razu pojawił się ciepły uśmiech.

        • Pracownia plastyczna
          • Pracownia plastyczna

          •      Zajęcia koła plastycznego, które od lat prowadzę w szkole, odbywają się teraz w pracowni. Znalezienie takiego pomieszczenia podyktowane było  dużymi zakupami materiałów plastycznych z dofinansowania przez fundację. Teraz możemy swobodnie działać, nie tracąc czasu na sprzątanie po każdym spotkaniu. Wszyscy czują się w pracowni jak prawdziwi artyści. Nieład artystyczny i zapach farby pobudza wyobraźnię i sprzyja twórczym działaniom, a niebieskie fartuchy chronią naszą odzież przed pobrudzeniem.

            filmik ------>20230213_155800.mp4​​​​​​​

            Małgorzata Bochra

        • Eko moda
          • Eko moda

          • Dnia 28.02 w środę odbył się pokaz eko mody- to jeden z elementów konkursu organizowanego przez Radę Rodziców. Każda klasa wykonała 3 stroje. Dziecięcy, dla dziewczyny oraz dla chłopaka. Stroje były oceniane przez jury pod przewodnictwem Pani Haliny Kasperek – przewodniczącej Rady Rodziców. Impreza odbyła się w hali sportowej, gdzie został przygotowany profesjonalny wybieg, a całość dopełniały elementy świetlne oraz odpowiednia muzyka. Uczniowie wykazali się bardzo duża kreatywnością i widać było, że każdy się zaangażował. Wszyscy w ciekawy sposób wykorzystali wszystkie materiały, nie tylko na same ubrania, ale również na dodatki np. torebki, parasolki i biżuterię. Każdy strój spełniał wymogi mody eko oraz na pierwszy rzut oka można było zauważyć jak każdy z najmniejszych detali zgrywa się idealnie z innymi. Nie można zapomnieć o fakcie, że uczniowie świetnie zaprezentowali się na wybiegu. Widać było, że każdy poruszał się z gracją oraz klasą. Uczniowie świetnie się bawili.  

            Ola Olbryś 

            Michalina Szczepaniak 

            Olga Pruszyńska 

            Szkolne koło dziennikarskie 

        • Dzień Kobiet w klasie 2a i 2b
          • Dzień Kobiet w klasie 2a i 2b

          • 8 marca w naszych klasach świętowaliśmy Dzień Kobiet przy słowach piosenki „Polskie dziewczyny najładniesze są”. Chłopcy przygotowali dla dziewcząt niespodzianki: były wierszyki, piosenki i drobne upominki. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Oczywiście nie omieszkaliśmy przypomnieć chłopcom o zasadach obowiązujących gentelmenów zwłaszcza wobec płci pięknej - ze szczególnym uwzględnieniem koleżanek z klasy, ale również - by nie powiedzieć przede wszystkim wobec najważniejszych kobiet- czyli mam i babć. Na zajęciach omawialiśmy sylwetki słynnych kobiet i oglądaliśmy prezentację na ich  temat.  Wykonaliśmy także portrety kobiet i zrobiliśmy wystawę na korytarzu szkolnym.

        • Baśń o trzech braciach
          • Baśń o trzech braciach

          •   21 lutego uczniowie klasy 1b i 2b na zaproszenie kierownik biblioteki pani Renaty Gawlińskiej, obejrzeli w Klubie ABC spektakl teatralny dla dzieci pt. „Baśń o trzech braciach”. Aktorzy Teatru Arena z Białegostoku opowiedzieli historię trzech braci, których matka zapadła na ciężką chorobę. By ją uratować synowie musieli udać się po żywą wodę ze źródła znajdującego się na Sobotniej Górze. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy braci zmagającymi się z różnymi przeszkodami. Do źródła udało się dotrzeć tylko jednemu z braci. Matka wyzdrowiała, odczarowani zostali bracia zamienieni w kamienie – dobro zwyciężyło.

               Była to niezwykła lekcja odwagi, szacunku i poświęcenia. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom.

             

                                                                                                                 Gizela Fiedorowicz, Anna Pawlak

        • Zajęcia otwarte dla przedszkolaków
          • Zajęcia otwarte dla przedszkolaków

          • 27 lutego 2023 r. uczniowie  klasie I a zaprosili na zajęcia edukacyjne swoich młodszych kolegów i koleżanki  z grupy Żabki.  Tematem zajęć były zwierzęta domowe. Dzieci poznały tryb życia, potrzeby, zwyczaje  i sposoby opieki nad zwierzętami.  Na zakończenie drugoklasiści wręczyli  przedszkolakom własnoręcznie wykonane upominki.  Atmosfera była bardzo miła i radosna. 

            Bożena Kochańska

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej. W dniu 21 II 2023 r. w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów klasy II b wraz z wychowawczynią, p. Bożeną Kochańską. Spotkanie zorganizowane było celem upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, mającego w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z dziećmi przeprowadzono pogadankę oraz zabawę. Uczniowie rozwiązywali zagadki i krzyżówki z trudnościami ortograficznymi wykorzystując m.in. robota PHOTON i elementy kodowania. Na zakończenie uczestnikom zajęć wręczono drobne upominki, a następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe przed tablicą zamieszczającą informacje związane z językiem ojczystym.

             

            Irena Pawluk i Wojciech Brzeziński

        • Przyjdź, zobacz i zostań z nami!
          • Przyjdź, zobacz i zostań z nami!

          • Pod hasłem „Przyjdź, zobacz i zostań z nami” Szkoła Podstawowa w Mikołajkach zorganizowała dzień otwarty, w trakcie którego zainteresowani rodzice mogli osobiście zapoznać się z funkcjonowaniem placówki.

                          Spotkanie rozpoczął zespół muzyczny, który wprowadził zebranych w miły nastrój. Następnie Pani dyrektor, Bożena Krupińska przedstawiła zalety naszej szkoły, m. in. wiele kół zainteresowań, możliwość korzystania z wyżywienia w stołówce szkolnej, długi czas dziennego funkcjonowania świetlicy szkolnej, bezpłatny dowóz dzieci do szkoły, mało liczne klasy, sale wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny, opiekę pedagoga i psychologa szkolnego, dziennik elektroniczny.

                          Po wysłuchaniu wystąpienia rodzice zostali oprowadzeni po salach szkolnych, a dzieci pod opieką pedagogów mogły zobaczyć swoje przyszłe miejsce nauki, a następnie pobawić się na zajęciach sportowych oraz poznać tajniki początkowego programisty.

                          Na zakończenie rodzice mogli porozmawiać z przyszłymi nauczycielami swoich pociech w przygotowanej kawiarence.

             

            Szkolne koło dziennikarskie

        • walentynki
          • walentynki

          • 14 lutego uczniowie 8 klasy zorganizowali walentynki, czyli święto zakochanych. Z tej okazji na korytarzach pojawiły się czerwone ozdoby, które wprowadziły nas w walentynkowy nastrój. Tydzień przed świętem uczniowie zorganizowali pocztę walentynkową, która została rozdawana w ten wyjątkowy dzień. Na przerwach na szkolnym korytarzu rozbrzmiewała nastrojowa muzyka. Wielkim powodzeniem cieszył się kiss camp. Wszyscy się świetnie bawili, tańcząc i śpiewając.

             

            Łucja Kostyk

            Michalina Szczepaniak

            Olga Pruszyńska

        • Światowy Dzień Kota
          • Światowy Dzień Kota

          • 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota.  Głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. W samej Polsce jest ich około 17 tysięcy. Dlatego warto uczulić dzieci na los kotów oraz zachęcić  do niesienia im pomocy.

            Z tej okazji klasa II a i II b postanowiły zorganizować wystawę kotów, które wykonały na zajęciach plastycznych. Koty to pocieszne i ulubione zwierzątka dzieci, hodowane na całym świecie.  Warto było wykorzystać ten dzień na zorganizowanie zajęć, których tematem przewodnim były koty. Przygotowaliśmy też kilka zabaw i materiałów, które wykorzystaliśmy tego dnia.

            Jolanta Jarguz i Bożena Kochańska

          • Nabór wychowanków do Świetlicy Szkoły Podstawowej w Mikołajkach

          •  

            Wszystkich rodziców zainteresowanych zapisem dzieci do świetlicy na rok szkolny 2023/2024 prosimy o odbiór

             i zwrot wypełnionych kart kwalifikacyjnych do 10 marca 2023r. Karty zgłoszeń będą przyjmowane przez wychowawców i kierownika świetlicy. Rodzice uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej uczęszczających już      do świetlicy, nie wypełniają ponownie kart zgłoszeniowych.

            Zapewniamy:

             

            -         wykwalifikowanych, doświadczonych wychowawców cieszących się zaufaniem dzieci i rodziców, znających potrzeby wychowanków w różnym wieku,

            -         przydział wychowanków do wiekowych grup wychowawczych,

            -         odpowiednio wyposażone pomieszczenia dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku,

            -         korzystanie z sali zabaw, hali sportowej i orlików,

            -         przyjazną atmosferę,

            -         pomoc w przygotowaniu się do zajęć szkolnych,

            -         różnorodne zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia wychowanków tj. językowe,  sportowe, artystyczne.

            Szczegółowe informacje na temat świetlicy dostępne są na stronie internetowej szkoły spmikolajki.edupage.org

        • Grant dla koła plastycznego!
          • Grant dla koła plastycznego!

          • Mamy to!

                    Udało się. Grupa artystów z koła plastycznego zdobyła GRANT z Fundacji KPMG na zakup materiałów plastycznych. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o jego przyznaniu, zaczęliśmy planować szalone zakupy. I naprawdę okazały się szalone. Każdy z uczestników zajęć mógł wybrać takie materiały, o jakich marzył w pracy twórczej. A ponieważ kwota na zakupy była nie mała, udało nam się zaopatrzyć w pomoce i materiały na jakich, do tej pory nie pracowaliśmy. Chodzi przede wszystkim o promarkery oraz farby olejne i szpachelki, jakimi posługują się zazwyczaj prawdziwi artyści.

            Teraz możemy szaleć twórczo!

            Małgorzata Bochra

        • warsztaty walentynkowe
          • warsztaty walentynkowe

          • Walentynki to czas wyznawania miłości, pokazania drugiemu człowiekowi jak bardzo go doceniamy i szanujemy. Jednak Dzień Świętego Walentego nie musi być zarezerwowany jedynie  dla  zakochanych. Walentynki to dzień , który przypomina także jak ważne są miłe słowa, okazywanie sobie życzliwości, dobroci i przyjaźni.  Stałym elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek. Poczta walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać miłość swojej sympatii.

            13 lutego w klasie II a I II b odbyły się warsztaty plastyczne, które prowadziła pani Basia Prałat. Podczas zajęć dzieci tworzyły piękne kartki walentynkowe. Wykazały się przy tym niezwykłą kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Dziękujemy serdecznie pani Basi za przekazanie nam tajników technik plastycznych i poświęcony czas. To była wspaniała lekcja!

             

            Jolanta Jarguz i Bożena Kochańska