EuroWeek to program zapoczątkowany na terenie Ziemi Kłodzkiej. Posiada 25- letnią tradycję i uznanie tysięcy uczestników- uczniów, rodziców, nauczycieli. Pomysłodawcą i głównym twórcą tego programu jest p. Adam Jaśnikowski, który rozpoczął szereg szkoleń. Miały one na celu integrować i informować polskich studentów na temat lokalnych i międzynarodowych zagadnień poprzez różnorodne konferencje i seminaria prowadzone z udziałem polskich premierów, ministrów, polityków różnych opcji, ambasadorów, konsulów oraz przedstawicieli wielu instytucji prounijnych.
Fundacja EuroWeek angażuje obecnie prawie 50 osób, ponad 40 wolontariuszy z całego świata. Każdy z wolontariuszy ma wyższe wykształcenie i przeszedł dwustopniowy system weryfikacji (w swoim kraju, a następnie w Polsce), który potwierdzał ich umiejętności i doświadczenie pracy z młodzieżą.
Obecnie misją Euroweeku jest “rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych u uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik”. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski.
Nasza szkoła już po raz trzeci brała udział w programie. We wrześniu tego roku grupa 43 uczniów pod kierownictwem p. Katarzyny Jaroć i opieką p. Anny Czułady, p. Moniki Kluk, p. Jana Trzeciakiewicza i p. Krzysztofa Huszczy przez trzy dni przebywała w Różance i uczestniczyła w licznych zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Indii, Kolumbii, Haiti i Włoch. Aktywności dotyczyły budowania zespołów, kreatywnego rozwiązywania problemów, przedstawiania swoich talentów, inscenizacji zleconych tematów, śpiewania, tańczenia i gry aktorskiej. Ponadto wolontariusze starali się, dzięki prezentacjom i opowieściom, przybliżyć nam swoje rodzinne kraje.
Początkowa niepewność uczestników dosyć szybko przerodziła się w zaangażowanie i dobrą zabawę. Niewątpliwym walorem okazała się konwersacja tylko w języku angielskim, co nawet najbardziej opornych uaktywniało i przynosiło widoczne pozytywne efekty.
Dodatkową atrakcją dla uczniów, już po zakończeniu turnusu, okazał się jednodniowy wyjazd do czeskiej Pragi. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy dzielnicę Hradczany, której głównym obiektem jest kompleks zamku praskiego z malowniczymi widokami na miasto. Następnie przeszliśmy Mostem Karola łączącym dzielnice Malá Strana i Staré Město. Po obiedzie i zakupie pamiątek wróciliśmy do Polski. Podróż do Mikołajek trwała całą noc.
Wyjazd jednogłośnie okrzyknięto bardzo udanym i już zakiełkowała w naszych głowach myśl o kolejnym, za rok.
Oprac.Monika Kluk