Pierwsze godziny w Toruniu spędziliśmy na zwiedzaniu starówki – pokazał nam ją przewodnik - p. Bartek, który bardzo ciekawie opowiadał o każdym miejscu; okazało się, że z każdym z nich związana jest jakaś legenda. Pan Bartek, student kulturoznawstwa, pokazał nam również swoją uczelnię, którą żartobliwie nazywają ” Hogwart „. Następnie byliśmy w Geodium, gdzie
zwiedziliśmy interaktywną wystawę – sprawdziliśmy swoją wagę na różnych planetach i gwiazdach, oglądaliśmy wybuch wulkanu .
Po zakwaterowaniu i obfitym obiedzie w Twierdzy Toruń razem z przewodnikiem w stroju historycznym – p. „Karabinem”(tak nazwali go uczniowie) zwiedziliśmy cały Fort IV – część nadziemną (Majdany) oraz podziemną (było ciemno, więc wspomagaliśmy wzrok pochodniami), poznaliśmy całą historię fortów toruńskich (https://www.fort.torun.pl/2/przeszlosc).
Po zwiedzaniu odbyły się podchody w forcie oraz ognisko na fortecznym majdanie.
Mieszkaliśmy w kazamatach, gdzie znajduje się baza noclegowa, wzorowana na styl dawnych koszar (spaliśmy na pryczach).
Następny dzień do południa spędziliśmy w forcie. W fortecznej piernikarni wzięliśmy udział w warsztatach, gdzie każdy z nas własnoręcznie wykonał swój piernik. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne: strzelaliśmy z łuku, podawaliśmy sobie granat, poruszaliśmy się na „nartach”, przeciągaliśmy linę.
Po obiedzie wróciliśmy na starówkę, gdzie każdy mógł kupić pamiątki i oczywiście toruńskie pierniki. Zwiedziliśmy muzeum podróżników T. Halika oraz wykonywaliśmy doświadczenia chemiczne podczas warsztatów w Centrum Chemii.
Ostatniego dnia, po pożegnaniu z fortem, udaliśmy się do Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy, gdzie spędziliśmy prawie 3 godziny wykonując wiele doświadczeń z różnych dziedzin życia. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do kochanych Mikołajek.
Agnieszka Kuźmicka