10 października uczniowie klas 3a i 3b wraz z wychowawczyniami oraz zaproszonymi uczniami ze Stronia Śląskiego uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w Krutyni. W czasie prelekcji dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Czego można dowiedzieć się spoglądając w niebo? Skąd biorą się chmury? Czy wszystkie są takie same? Czemu czasem niebo ma inny kolor? Panie Ewa i Paulina – edukatorki Mazurskiego Parku Krajobrazowego przygotowały interesującą prezentację oraz zajęcia w ogrodzie meteorologicznym. Tam uczniowie uczyli się rozpoznawać typy chmur, rodzaje opadów i zjawisk pogodowych. Z dużym zainteresowaniem oglądali zawartość klatki meteorologicznej, dokonywali pomiarów temperatury, ciśnienia powietrza, opadów deszczu i siły wiatru. Kolejne pomiary wykonali w lesie. Obejrzeli również pomnik przyrody Dąb Krutyński, który rośnie przy rozwidleniu dróg z Krutyni do Jeziora Mokrego. Dąb szypułkowy jest bardzo okazały – ma 30 m wysokości, w obwodzie 530 cm, a jego wiek określa się na ponad 370 lat.
W drodze do Muzeum Przyrodniczego uczestnicy podziwiali piękno jesiennego lasu i rozmawiali o jego ochronie w związku z przypadającym 10 października Dniem Drzewa. Ekspozycja Izby Przyrodniczej, skupiająca ponad 300 eksponatów, przybliżyła dzieciom typy siedlisk, takich, jak las, jezioro, rzeka czy łąka. Wystawa zwierząt bardzo podobała się uczniom.
Naładowani pozytywną energią i wiadomościami uczniowie wrócili do szkoły. Na pewno takie zajęcia w terenie na długo pozostaną w ich pamięci, zmotywują do obserwacji przyrody i jej ochrony.
Gizela Fiedorowicz, Sylwia Brzozowska