23 października naszą szkołę odwiedził cyrk - zobaczcie fotorelację
Aktualności
Pokazy sztuki cyrkowej
- 8
"Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
Prawdopodobnie większość z nas kojarzy Martynę Wojciechowską- dziennikarkę, podróżniczkę, pisarkę i działaczkę społeczną; laureatkę licznych nagród za działalność dziennikarską, reporterską i społeczną właśnie.
To z Jej inicjatywy powstała fundacja UNAWEZA (pol. MOŻESZ), której celem jest wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych, oraz zapewnianie dostępu do edukacji i opieki medycznej.
Jeden z ogólnopolskich projektów fundacji nosi nazwę „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” i dotyczy zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. “Działania projektu MŁODE GŁOWY mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych i wskazać na związane z tym bariery. Długofalowym celem jest przyczynienie się do normalizacji sięgania po pomoc.”
Nasza placówka w tym roku szkolnym dołączyła do projektu, a koordynatorem została p. Anna Czułada.
Podczas godzin wychowawczych będą realizowane cele projektu, czyli:
– przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o towarzyszących im obawach i problemach oraz kształcenie umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
– budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród uczniów;
– normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
– zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś pomocy będzie prostsze;
– profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży;
– edukacja i działania profilaktyczne.
Sam projekt jest inicjatywą długoterminową i liczymy, że przyniesie wymierne korzyści.
Oprac. Monika Kluk
SYMBOLE W LEKTURACH- LEKCJE Z WYKORZYSTANIEM STEMPLI
Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie mają duży problem z zadaniem zawierającym tekst ikoniczny. Wymaga ono wyszukania symbolu i odniesienie go do treści lektury w formie uzasadnienia. Dlatego, poza tradycyjnymi środkami dydaktycznymi, postanowiłam zastosować od tego roku szkolnego stemple. Posiadają one symbole odnoszące się do wybranych lektur szkolnych, które świetnie sprawdzają zarówno do pracy indywidualnej, zespołowej, jak również do przeprowadzania konkursów. Poza tym stanowią odmienny i atrakcyjny sposób sprawdzania oraz zdobywania wiedzy, a także ćwiczenia umiejętności odczytywania symboli i uzasadniania swojego stanowiska.
Katarzyna Dobrzeniecka
11
Bicie rekordu w pierwszej pomocy
16 października społeczność naszej szkoły uczestniczyła w biciu rekordu w pierwszej pomocy. Organizatorem akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie przez 30 minut prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową na 11 fantomach umiejscowionych w różnych punktach budynku szkolnego. Mamy nadzieję, że rekord z 2019 roku został pobity, także dzięki naszemu udziałowi.
Bardzo dziękuję nauczycielkom i nauczycielom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji w szkole. Szczególne podziękowania dla pana Cezarego Szeremety za przygotowanie krótkiego filmu.
Gizela Fiedorowicz
18W zeszłym tygodniu nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i umiemy ratować”, której celem było przekazanie uczniom podstawowych informacji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Na szkolnych korytarzach, w świetlicy pojawiły się fantomy, na których uczniowie przeprowadzali akcję masażu serca. Najpierw nauczyciele w prostych słowach wytłumaczyli uczniom zasady obowiązujące podczas masażu serca oraz zademonstrowali jego prawidłowy przebieg. Dopiero praktyczna lekcja uświadomiła wszystkim, że to nie jest takie trudne, a można uratować komuś życie. Na relację z akcji zapraszamy pod podanym poniżej linkiem.
Link: https://youtu.be/kEg4Ilw8yKQ
Szkolne koło dziennikarskie
„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”- NIETYPOWE LEKCJE NICZYM W AKADEMII PANA KLEKSA
Właśnie zakończyliśmy w klasie 4b cykl lekcji do lektury „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Nie mogły to być jednak zajęcia zwykłe i banalne, przecież trzeba było dorównać samemu Ambrożemu Kleksowi. Ten niezwykły nauczyciel zainspirował nas do zorganizowania nietypowych zajęć, czyli lekcji geografii i klesksografii według założeń metodycznych samego Kleksa, jak również do wykonania projektu samej akademii. Z pewnością uczniowie klasy 4b choć na chwilę poczuli się jak uczniowie z lektury. Dzięki takim zajęciom przeczytana książka pozostanie na długo w ich pamięci.Katarzyna Dobrzeniecka
13
Światowy Dzień Mycia Rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk przypadający 15 października, to święto utworzone przez UNICEF w 2008 roku. Jego głównym celem jest popularyzacja mycia rąk. Wykształcenie nawyku mycia rąk po takich czynnościach jak korzystanie z toalety czy przed jedzeniem dosłownie może ocalić życie. Dlatego tak ważne jest nauczenie dzieci jak poprawnie myć ręce. Tematyka ta była realizowana w klasach 2b, 3a i 3b z wykorzystaniem materiałów dostarczonych w ramach programu edukacyjnego „Czyściochowa Akademia”. Uczniowie w zespołach rozwiązywali zadania typu krzyżówka, wykreślanka, szyfry, rebus, turniej wiedzy, triominos zagadki. Obejrzeli także film „Przepis na czyste łapki” i „Jak mydło pokonuje brud” oraz zaśpiewali piosenkę „Mycie rąk to fajna sprawa”. Ćwiczyli również poprawne mycie rąk. Każde dziecko otrzymało informacje dla rodziców i grę planszową, a do zeszytu pieczątkę z pucharem. Zajęcia bardzo podobały się uczniom.
Gizela Fiedorowicz, Sylwia Brzozowska, Natalia Hordziejewicz - Mirosz15
Odwiedziny dzieci ze Stronia Śląskiego
W zeszłym tygodniu Szkoła Podstawowa w Mikołajkach bardzo mocno zaangażowała się w organizację zajęć edukacyjnych, integracyjnych, rekreacyjnych oraz sportowych dla dzieci ze Stronia Śląskiego dotkniętych powodzią. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych działań:
34
Niezwykła podróż z Małym Księciem
16 pażdziernika uczniowie klasy 8 b wybrali się w niezwykłą podróż z Małym Księciem. Podczas zajęć pracowali w grupach i wspólnie przygotowywali planety, po których podróżował bohater lektury. W swoich projektach starali się uchwycić sens i naukę wypływającą z każdej wizyty Małego Księcia w poszczególnych miejscach oraz w sposób symboliczny pokazać z jakimi problemami mierzą się ludzie w swoim życiu.
Katarzyna Dobrzeniecka
11
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole w piątek, tj. 11 października, ponieważ przed nami był wolny weekend. Tego dnia nie było jednak żadnej akademii, a po wejściu do szkoły można było zauważyć uczniów z kwiatami lub słodkościami w ręku, które były wręczane spotykanym pedagogom. Na przerwach wesołe rytmy płynące z głośników rozstawionych na najdłuższym szkolnym korytarzu wprawiały nas w doskonały nastrój. I tak było na każdej przerwie.
Na pierwszych lekcjach uczniowie czynnie włączyli się w „Dzień życzliwości”, mówiąc koleżankom i kolegom miłe słowa. Jednak największym wyzwaniem był niezwykły konkurs, który polegał na przypisaniu niecodziennych informacji do konkretnego nauczyciela, które wcześniej sami podali, a były one często bardzo niezwykłe, np. : jeden z pedagogów grał na trąbce, inny - żegluje, mimo że panicznie boi się wody. Zabawa była przednia, a sporom nie było końca. Na zakończenie samorząd szkolny przyznał wyróżnienia poszczególnym pedagogom w przeróżnych kategoriach. Każde wyróżnienie spotkało się z ogromnym aplauzem społeczności szkolnej.
Ten dzień długo pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej migawki ze święta , a wszystkim PEDAGOGOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY życzymy spełnienia najskrytszych marzeń.
Link: https://youtu.be/qD82ZesCHOA
Szkolne koło dziennikarskie
2Quiz z okazji Dnia Nauczyciela
To święto było doskonałą okazją, aby dowiedzieć się czegoś więcej o naszych nauczycielach. Wśród nich został przeprowadzony wywiad. Każdy ujawnił dwie ciekawostki na swój temat, takie, o których uczniowie nie wiedzieli. Wychowanków zadaniem było odgadnąć, kogo dotyczą dane informacje. Zadanie nie było łatwe – to był prawdziwy „zagadkowy zawrót głowy”. Wyniki quizu wywieszone zostały na tablicy w piątkowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Niejeden uczeń był zaskoczony, czytając informacje o swoich pedagogach, o ich wybrykach, marzeniach i wcześniejszych planach życiowych. Całość dopełniła wystawka portretów namalowanych przez uczniów. Ci, którzy się zmierzyli z wyzwaniem, doskonale sobie poradzili. Podobieństwo zostało uchwycone, a sportretowani prace dostaną na pamiątkę.
Małgorzata Bochra
Bujając w obłokach
10 października uczniowie klas 3a i 3b wraz z wychowawczyniami oraz zaproszonymi uczniami ze Stronia Śląskiego uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej w Krutyni. W czasie prelekcji dzieci szukały odpowiedzi na pytania: Czego można dowiedzieć się spoglądając w niebo? Skąd biorą się chmury? Czy wszystkie są takie same? Czemu czasem niebo ma inny kolor? Panie Ewa i Paulina – edukatorki Mazurskiego Parku Krajobrazowego przygotowały interesującą prezentację oraz zajęcia w ogrodzie meteorologicznym. Tam uczniowie uczyli się rozpoznawać typy chmur, rodzaje opadów i zjawisk pogodowych. Z dużym zainteresowaniem oglądali zawartość klatki meteorologicznej, dokonywali pomiarów temperatury, ciśnienia powietrza, opadów deszczu i siły wiatru. Kolejne pomiary wykonali w lesie. Obejrzeli również pomnik przyrody Dąb Krutyński, który rośnie przy rozwidleniu dróg z Krutyni do Jeziora Mokrego. Dąb szypułkowy jest bardzo okazały – ma 30 m wysokości, w obwodzie 530 cm, a jego wiek określa się na ponad 370 lat.
W drodze do Muzeum Przyrodniczego uczestnicy podziwiali piękno jesiennego lasu i rozmawiali o jego ochronie w związku z przypadającym 10 października Dniem Drzewa. Ekspozycja Izby Przyrodniczej, skupiająca ponad 300 eksponatów, przybliżyła dzieciom typy siedlisk, takich, jak las, jezioro, rzeka czy łąka. Wystawa zwierząt bardzo podobała się uczniom.
Naładowani pozytywną energią i wiadomościami uczniowie wrócili do szkoły. Na pewno takie zajęcia w terenie na długo pozostaną w ich pamięci, zmotywują do obserwacji przyrody i jej ochrony.
Gizela Fiedorowicz, Sylwia Brzozowska
15
EUROWEEK
EuroWeek to program zapoczątkowany na terenie Ziemi Kłodzkiej. Posiada 25- letnią tradycję i uznanie tysięcy uczestników- uczniów, rodziców, nauczycieli. Pomysłodawcą i głównym twórcą tego programu jest p. Adam Jaśnikowski, który rozpoczął szereg szkoleń. Miały one na celu integrować i informować polskich studentów na temat lokalnych i międzynarodowych zagadnień poprzez różnorodne konferencje i seminaria prowadzone z udziałem polskich premierów, ministrów, polityków różnych opcji, ambasadorów, konsulów oraz przedstawicieli wielu instytucji prounijnych.
Fundacja EuroWeek angażuje obecnie prawie 50 osób, ponad 40 wolontariuszy z całego świata. Każdy z wolontariuszy ma wyższe wykształcenie i przeszedł dwustopniowy system weryfikacji (w swoim kraju, a następnie w Polsce), który potwierdzał ich umiejętności i doświadczenie pracy z młodzieżą.
Obecnie misją Euroweeku jest “rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych u uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik”. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski.
Nasza szkoła już po raz trzeci brała udział w programie. We wrześniu tego roku grupa 43 uczniów pod kierownictwem p. Katarzyny Jaroć i opieką p. Anny Czułady, p. Moniki Kluk, p. Jana Trzeciakiewicza i p. Krzysztofa Huszczy przez trzy dni przebywała w Różance i uczestniczyła w licznych zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Indii, Kolumbii, Haiti i Włoch. Aktywności dotyczyły budowania zespołów, kreatywnego rozwiązywania problemów, przedstawiania swoich talentów, inscenizacji zleconych tematów, śpiewania, tańczenia i gry aktorskiej. Ponadto wolontariusze starali się, dzięki prezentacjom i opowieściom, przybliżyć nam swoje rodzinne kraje.
Początkowa niepewność uczestników dosyć szybko przerodziła się w zaangażowanie i dobrą zabawę. Niewątpliwym walorem okazała się konwersacja tylko w języku angielskim, co nawet najbardziej opornych uaktywniało i przynosiło widoczne pozytywne efekty.
Dodatkową atrakcją dla uczniów, już po zakończeniu turnusu, okazał się jednodniowy wyjazd do czeskiej Pragi. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy dzielnicę Hradczany, której głównym obiektem jest kompleks zamku praskiego z malowniczymi widokami na miasto. Następnie przeszliśmy Mostem Karola łączącym dzielnice Malá Strana i Staré Město. Po obiedzie i zakupie pamiątek wróciliśmy do Polski. Podróż do Mikołajek trwała całą noc.
Wyjazd jednogłośnie okrzyknięto bardzo udanym i już zakiełkowała w naszych głowach myśl o kolejnym, za rok.
Oprac.Monika Kluk
28
Pasowanie na czytelnika
10 października 2024 powiększyło się grono czytelników naszej biblioteki. Zgodnie z tradycją szkoły, w jej poczet uroczyście zostali przyjęci uczniowie klas 2a i 2 b. Drugoklasiści najpierw wysłuchali historii powstania druku i książki, którą opowiedział pan bibliotekarz, potem rozwiązali zagadki. Następnie odczytali głośno z tablicy "prośby książki" oraz poznali zasady obchodzenia się z księgozbiorem. Kolejnym etapem było złożenie przyrzeczenia, w obecności pani dyrektor i wychowawczyń, oraz pasowanie piórem. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i odznakę czytelnika. Młodzi czytelnicy mogli już wypożyczyć pierwszą książkę. Na zakończenie uroczystości były jeszcze pamiątkowe zdjęcia i piosenki o bibliotece.
1
Światowy Dzień Poczty
09.10.2024r. klasa Ia świętowała Światowy Dzień Poczty. W związku z tym udaliśmy się do Urzędu Pocztowego celem zaznajomienia się z miejscem oraz zapoznania się ze specyfiką pracy na poczcie. Podziwialiśmy różnorodne znaczki pocztowe, nauczyliśmy się jak poprawnie zaadresować list. Ponadto mieliśmy szczęście odwiedzić pomieszczenia, do których na co dzień mogą wejść wyłącznie pracownicy m.in. sortownię listów. Cudowny, jesienny, edukacyjny spacer.
Anna Wilczyńska
1
Sprzątamy dla Polski
04.10.2024 odbyła się akcja "Sprzątamy dla Polski"
Obejrzyj fotorelację
#SprzatamyDlaPolski
621
Dzień Chłopaka
30 września w naszej szkole obchodzony był Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczyny (i dwóch chłopaków) przygotowały show pod czujnym okiem p. Kluk. Próby trwały od kilku dni. Na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie z klas IV-VIII zasiedli na widowni, aby obejrzeć pokazy taneczne w wykonaniu żeńskiej części naszej szkoły. Poszczególne prezentacje były nagradzane burzliwymi oklaskami. Na zakończenie występów cała zgromadzona publiczność odśpiewała na prośbę jednego z występujących chłopców gromki „Sto lat” Olkowi Dziedzickiemu z okazji jego urodzin.
Na relację z wydarzenia zapraszamy pod linkiem:
https://youtu.be/xGaNlgFlmQ0
Szkolne koło dziennikarskie
Wybory przewodniczącego SU rozstrzygnięte!
27 września w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego samorządu szkolnego. Do rywalizacji stanęły trzy osoby: Filip Nasalski, Jagoda Kuzyk i Julian Krukowski. Głosowanie trwało ponad dwie godziny. Każdy uczeń mógł oddać swój głos w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym, w którym na prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza.
Po zakończonym głosowaniu komisja niezwłocznie podliczyła zebrane głosy i okazało się, że nowym przewodniczącym samorządu szkolnego w roku szkolnym 2024/2025 została uczennica klasy VIIA Jagoda Kuzyk. Gratulujemy wygranej i wierzymy, że uda Jej się wykonać wszystkie pomysły, które Ola przedstawiła podczas swej kampanii wyborczej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wyborów: https://youtu.be/HIbywN8T4R0
Szkolne koło dziennikarskie
Natalia Sztekler27 września w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego samorządu szkolnego. Do rywalizacji stanęły trzy osoby: Filip Nasalski, Jagoda Kuzyk i Julian Krukowski. Głosowanie trwało ponad dwie godziny. Każdy uczeń mógł oddać swój głos w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym, w którym na prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza.
Po zakończonym głosowaniu komisja niezwłocznie podliczyła zebrane głosy i okazało się, że nowym przewodniczącym samorządu szkolnego w roku szkolnym 2024/2025 została uczennica klasy VIIA Jagoda Kuzyk. Gratulujemy wygranej i wierzymy, że uda Jej się wykonać wszystkie pomysły, które Ola przedstawiła podczas swej kampanii wyborczej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wyborów: https://youtu.be/HIbywN8T4R0Szkolne koło dziennikarskie
Natalia Sztekler
wycieczka klasy IIIa do Torunia
We wrześniu klasa III a zrealizowała dwudniową wycieczkę do Torunia w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. ,,Podróże z klasą”
Uczniowie mieli możliwość poznać uroki miasta pod okiem przewodnika; wspinali się na Krzywą Wieżę, wędrowali po ruinach Zamku Krzyżackiego, odwiedzili miejsca związane z wielkim astronomem Mikołajem Kopernikiem.
Późnym popołudniem zwiedzili również Fort IV: przeszli trasą zwiedzania od placu broni, przez część koszarową, poterny, z wejściem do Prochowni, wyjściem na Majdan, przejściem podziemnym tunelem do kaponiery barkowej w świetle pochodni, na końcu wchodząc na koronę Fortu.
Kolejnego dnia miała miejsce wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie poznali historię rzemiosła w średniowieczu, pochodzenie przypraw, życie w średniowiecznym mieście i elementy mowy staropolskiej .
Wycieczkę uwieńczył spektakl w teatrze Baj Pomorski.
Podczas wyjazdu wszystkim uczestnikom wycieczki towarzyszyła wspaniała atmosfera.
Sylwia Brzozowska5
28 września- Światowy Dzień Jabłka.
Jabłko to najpopularniejszy owoc na świecie. Wpływ ma na to nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika. Jabłko to symbol zdrowia, życia, miłości i urodzaju. Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu, który jest źródłem wielu witamin, minerałów i błonnika roślinnego.
Z okazji Światowego Dnia Jabłka, uczniowie klasa I B zorganizowali wyjątkową lekcję, na którą zaprosili swoich kolegów i koleżnki z klasy drugiej.
W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, o tym, skąd pochodzą i jak są uprawiane jabłka, jakie są różne ich odmiany oraz jakie korzyści zdrowotne niesie ich spożywanie. Dzieci wykonały też piękne prace plastyczne i z entuzjazmem tłumaczyły przysłowia o jabłkach, odkrywając ich znaczenie i mądrość. Całe wydarzenie zakończyliśmy degustacją jabłkowych smakołyków.
Dzień Jabłka był pełen radości, twórczości i wspólnej nauki.
Bożena Kochańska
2
wybory '24
Jak co roku społeczność naszej szkoły wybiera przewodniczącego samorządu szkolnego. Wszyscy z niecierpliwością oczekują momentu oddania swego głosu na swego kandydata. Każdy jest przekonany, że jego faworyt odniesie zwycięstwo. Aby przybliżyć swój program, każdy z kandydatów wraz ze swym komitetem prezentował się w każdej klasie. Już niedługo poznamy nowego szefa samorządu szkolnego. Na ten tytuł kandydują następujące osoby:
Nasalski Filip z klasy VIIIA
Kuzyk Jagoda z klasy VIIA
Krukowski Julian z klasy VIB
Wszystkim życzymy wygranej.
Szkolne koło dziennikarskie
Martyna Lebiecka
Lena Reszka
Bezpieczna droga do szkoły
W poniedziałek 16.09.2024 r. odbyło się spotkanie klas pierwszych z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Mrągowie. Dotyczyło ono przypomnienia uczniom zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu. Dzieci obejrzały film edukacyjny oraz z zaciekawieniem słuchały opowieści funkcjonariuszy. Podczas dyskusji wyjaśniono jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Uczniowie aktywnie włączali się do rozmowy. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne.
Spotkanie z policjantami było dla dzieci dużą atrakcją i przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
Anna Wilczyńska i Bożena Kochańska
2
Archiwum Aktualności