Aktualności

        • Spotkanie z biskupem Dariuszem Zalewskim
          • Spotkanie z biskupem Dariuszem Zalewskim

          • W ramach wizytacji kanonicznej naszej parafii uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się z biskupem Dariuszem Zalewskim na wyjątkowym spotkaniu formacyjno-modlitewnym. 
            Spotkanie rozpoczęło się projekcją montażu słowno-filmowego przygotowanego w oparciu o przypowieść o synu marnotrawnym. Uczniowie, korzystając z krótkich scen filmowych, narracji biblijnej i własnych komentarzy, ukazali  miłość miłosiernego Ojca. Całość była refleksyjnym wprowadzeniem do rozmowy o wartościach, przebaczeniu i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Biskup Zalewski z uznaniem podziękował młodzieży za przemyślaną i poruszającą formę przedstawienia, podkreślając, że przypowieść ta wciąż pozostaje aktualna w życiu każdego człowieka.
            Następnie odbyła się rozmowa uczniów z biskupem. W szczerej i swobodnej atmosferze młodzi pytali o jego drogę powołania. Biskup chętnie odpowiadał na pytania, dzieląc się osobistymi doświadczeniami i wskazówkami. Zachęcał młodzież do otwartości na dobro, budowania relacji opartych na szacunku i dialogu.
            Na zakończenie biskup udzielił uczniom pasterskiego błogosławieństwa, dziękując za obecność i zaangażowanie.

            Natalia Sztekler
            Szkolne koło dziennikarskie

        • Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

          •  4 listopada w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W tym roku o najważniejszą funkcję reprezentanta uczniów ubiegało się dwóch kandydatów: Julek Krukowski oraz Arek Kwaśniewski.

            W okresie poprzedzającym głosowanie obaj kandydaci przeprowadzili kampanię wyborczą, w czasie której zaprezentowali swoje pomysły na działania samorządu. W dniu wyborów uczniowie klas I–VIII oddawali głosy w specjalnie przygotowanym punkcie wyborczym, nad którego prawidłowym funkcjonowaniem czuwała szkolna komisja wyborcza. Głosowanie przebiegło w spokojnej i pełnej szacunku atmosferze.

            Po podliczeniu wszystkich głosów komisja ogłosiła oficjalne wyniki. Julek Krukowski zdobył największą liczbę głosów i tym samym został nowym Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego.

            Nowo wybranemu przewodniczącemu życzymy wielu sukcesów, energii i wytrwałości w realizacji planów oraz owocnej współpracy z całą społecznością szkolną.

             

            Natalia Sztekler

            Szkolne koło dziennikarskie

             

        • Szkoła do hymnu! – symbol jedności i patriotyzmu
          • Szkoła do hymnu! – symbol jedności i patriotyzmu

          • Szkoła do hymnu! – symbol jedności i patriotyzmu

            W piątek, 7 listopada 2025 roku, społeczność naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

            O godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego, dając wyraz miłości i szacunku do Ojczyzny. Uroczysty nastrój, biało-czerwone barwy i duma w oczach uczestników stworzyły niezapomnianą atmosferę.

            W ten symboliczny sposób uczciliśmy 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazując, że pamiętamy o historii i potrafimy razem świętować to, co dla naszego kraju najważniejsze.

            Na relację z wydarzenia zapraszamy pod linkiem: https://youtu.be/bp3YRQAd2Gc

            Szkolne koło dziennikarskie

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


          • W roku szkolnym 2025/2026 nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczy w akcji

            XV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            organizowanej 21 listopada 2025 r. pod hasłem:

            Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma onazachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom pokazując swoją doskonałą umiejętność obliczania iloczynów i ilorazów.

            To niezwykłe święto matematyki, które będzie trwało od 17.11.25 r. do 21.11.2025 r.

            W tych dniach uczniowie w radosny sposób przypominają i utrwalają sobie tabliczkę mnożenia, uczestnicząc w różnorodnych konkursach, grach i zabawach. Kulminacyjnym momentem jest egzamin z tabliczki mnożenia, który odbędzie się podczas Finału Dnia Tabliczki Mnożenia 21.11.2025r. Każdy uczeń, który poda prawidłowy wynik w 5 wylosowanych przykładach otrzyma tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. 

            Patrole Egzaminacyjne, złożone z wybranych uczniów, będą „odpytywać ze znajomości Tabliczki Mnożenia” dorosłych napotkanych tego dnia w szkole . 

            Ci, którzy pomyślnie zdadzą egzamin otrzymają imienny certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!

            Więcej informacji: www.wmtday.org.

            Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!


            Dyrektor:

            Bożena Krupińska


            Koordynator(zy) Lokalny(i):


            Agata Walentynowicz

            Gizela Fiedorowicz

            Agnieszka Kuźmicka


        • Wolność łączy pokolenia
          • Wolność łączy pokolenia

          •  

            Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na głównej tablicy szkolnej, jak co roku, pojawiła się patriotyczna dekoracja, która ma swoją kontynuację wzdłuż korytarza szkolnego. Trzy tła z flagami Polski przedstawiają krótką historię odzyskania niepodległości przez Polaków. Uczniowie oraz rodzice odwiedzający szkołę mogą przypomnieć sobie tamte wydarzenia. Wychowawcy klas przeprowadzili krótkie lekcje patriotyzmu, przypominając, jak ważne są wolność, pamięć i miłość do Ojczyzny.

            Małgorzata Bochra

        • Maluj jak van Gogh!
          • Maluj jak van Gogh!

          •  

            Na plastyce w klasach 7 inspiracją do działań manualnych była twórczość Vincenta van Gogha. Celem zajęć było poznanie charakterystycznych cech stylu artysty oraz zastosowanie jego techniki w pracy zespołowej. Każda grupa wybrała temat swojej pracy, a jej członkowie wspólnie zaplanowali kompozycję dzieła, po czym przystąpili do malowania wybranych elementów obrazu, starając się naśladować technikę van Gogha. Gotowe, wycięte fragmenty zostały naklejone na wspólną kartkę, tworząc spójną i ekspresyjną kompozycję grupową.

            Dzięki zaangażowaniu i doskonałej współpracy w zespołach efekty tworzenia okazały się niezwykle ciekawe i zaskakujące.

            Małgorzata Bochra

        • Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły
          • Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły


          • 31 października w murach naszej szkoły odbyła się jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających uroczystości w życiu szkolnej społeczności – pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostanie w pamięci najmłodszych, dla których był to pierwszy tak ważny moment w szkolnej przygodzie.
            Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Dyrekcja szkoły, Burmistrz miasta Piotr Jakubowski, proboszcz parafii ks. Marek Święch, pastor  Bogusław Juroszek, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Mikołajczyk oraz dyrektor OREW Paulina Wierkin. Ich udział nadał wydarzeniu szczególnej rangi i uroczystego charakteru.
                 W podniosłej atmosferze pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany pod opieką wychowawców program artystyczny, w którym nie zabrakło piosenek, wierszy oraz radosnych występów, które zakończyli brawurowo wykonanym polonezem nagrodzonym gromkimi brawami.
            Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania. Z powagą i przejęciem pierwszoklasiści przyrzekali, że będą pilnie się uczyć, dbać o dobre imię szkoły, szanować nauczycieli, rodziców i kolegów. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły dokonał aktu pasowania na ucznia, dotykając ramienia każdego dziecka symbolicznym ołówkiem.
                 Słowa uznania i gratulacji popłynęły z ust zaproszonych gości, którzy życzyli najmłodszym wielu sukcesów w nauce, radości z odkrywania świata wiedzy oraz wspaniałych chwil w gronie szkolnych przyjaciół.

            Na relację z wydarzenia zapraszamy pod linkiem: https://youtu.be/QEmlEDszyLU

            Natalia Sztekler
            Lena Reszka
            Szkolne koło dziennikarskie
             

        • Szkolny konkurs pierwszej pomocy
          • Szkolny konkurs pierwszej pomocy

          • 30 października 2025r. w naszej szkole odbył się konkurs pierwszej pomocy, w którym rywalizowały cztery drużyny klas szóstych z podziałem na dziewczyny i chłopców. W jury zasiedli nauczyciele – p.V Huszcza, p. I. Plewako-Kosiorek, p. J. Leszczyński, p. K Huszcza oraz członkowie koła biologicznego. Licznie zgromadzona widownia dopingowała swoje drużyny. Rywalizacja przebiegała w pięciu etapach, w trakcie których poszczególne drużyny musiały wykazać się wysokimi umiejętnosciami i wiadomościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Konkurs zakończył się emocjonującym akcentem, ponieważ akcja resucytacji doprowadziła do niespodziewanej dogrywki, którą wygrała drużyna chłopców. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna dziewcząt z VIB; II – chłopcy z VIB; III – dziewczęta z VIA; IV – chłopcy z VIA. Każda drużyna otrzymała wspaniałe nagrody ufundowane przez Radę Rodziców SP Mikołajki, Burmistrza Miasta Mikołajki, LGD Mazurskie Morze oraz Aptekę Mikołajki.Gratulujemy zwycięzcom.

             Natalia Sztekler

            Lena Reszka

            Szkolne koło dziennikarskie

        • “Opowiadanie z dreszczykiem”- lekcja języka polskiego w klasie 5a.
          • “Opowiadanie z dreszczykiem”- lekcja języka polskiego w klasie 5a.

          •  

            W klasie piątej a odbyła się wyjątkowa lekcja języka polskiego w klimacie Halloween. Uczniowie pracowali metodą „turlane – opowiadanie”, która pobudza wyobraźnię i współpracę w grupie. Na początku zajęć każda grupa losowała czas i miejsce akcji, wydarzenie, od którego rozpoczyna się akcja oraz dwie postacie, które musiały pojawić się w ich historii.

            Z tak dobranymi elementami uczniowie tworzyli własne opowieści – oczywiście z nutką grozy, tajemnicy i humoru. Następnie, w nastrojowych okolicznościach – przy przygaszonym świetle i cichych dźwiękach muzyki – prezentowali swoje opowiadania kolegom i koleżankom.

            Było trochę strasznie, trochę zabawnie, ale przede wszystkim – bardzo kreatywnie! To była lekcja, podczas której nauka, współpraca i dobra zabawa połączyły się w naprawdę magiczny sposób.

            Katarzyna Dobrzeniecka

        • „Światło w rzeźbie” – plastyka w klasie 6
          • „Światło w rzeźbie” – plastyka w klasie 6

          •  

            Celem zajęć było zrozumienie, jak światło wpływa na wygląd i odbiór trójwymiarowych form artystycznych. Na zajęciach wykorzystano prosty eksperyment – pogniecioną przez uczniów kartkę papieru oświetlano latarką z telefonu. Zadaniem było obserwowanie, jak zmienia się układ światła i cienia w zależności od kierunku oświetlania, a następnie wykonanie szkicu ołówkiem zaobserwowanych efektów. Lekcja rozwijała umiejętność obserwacji form przestrzennych oraz rysowania z natury.

            Małgorzata Bochra

        • Koło plastyczne działa!
          • Koło plastyczne działa!

          •  

            Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem – dołączyło do nas wielu nowych uczestników gotowych rozwijać swoje talenty i pasję do sztuki. Ze względu na dużą liczbę chętnych, powstały dwie grupy młodsze i zajęcia odbywają się co drugi tydzień. Również w grupie starszej pojawili się nowi jej członkowie, którzy mimo bardzo napiętego planu lekcji znajdują czas, aby rozwijać swoje artystyczne pasje. Pełne skupienie i brudne ręce podczas tworzenia – to widać na zdjęciach.

            Małgorzata Bochra

        •  „Sąd nad Balladyną”- relacja z miniprojektu w klasie 8a
          • „Sąd nad Balladyną”- relacja z miniprojektu w klasie 8a

          • W ramach zakończenia cyklu lekcji poświęconych lekturze „Balladyna” Juliusza Słowackiego, uczniowie klasy 8a wzięli udział w projekcie edukacyjnym pod tytułem „Sąd nad Balladyną”. Celem przedsięwzięcia było utrwalenie znajomości treści dramatu, rozwijanie umiejętności argumentacji oraz doskonalenie wystąpień publicznych.Pierwszym etapem pracy były ćwiczenia z pisania przemówienia. Każdy uczeń przygotowywał wypowiedź z perspektywy obrońcy lub oskarżyciela Balladyny. Zadanie to pozwoliło uczniom zastanowić się nad motywami postępowania bohaterki, jej winą oraz możliwymi okolicznościami łagodzącymi.Kolejnym etapem była inscenizacja rozprawy sądowej, w której Balladyna stanęła przed sądem, a uczniowie wcielili się w role sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków i oskarżonej. Na sali sądowej pojawili się między innymi: Alina, Kirkor, Wdowa, Goplana, Grabiec, von Kostryn, Filon i sama Balladyna. Każdy z uczestników miał okazję zaprezentować swoje argumenty i wczuć się w rolę bohatera dramatu.Podczas rozprawy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością i znajomością lektury. Oskarżyciel i obrońca wygłosili mowy końcowe, oparte na wcześniej przygotowanych przemówieniach. Ich wystąpienia były pełne emocji i przekonujących argumentów, co sprawiło, że decyzja o wyroku nie była łatwa.Projekt „Sąd nad Balladyną” pozwolił uczniom nie tylko lepiej zrozumieć dzieło Juliusza Słowackiego, ale także rozwinąć umiejętności retoryczne, współpracy w grupie i autoprezentacji. Lekcja w formie rozprawy sądowej okazała się ciekawym i angażującym sposobem na podsumowanie pracy z lekturą.

            Katarzyna Dobrzeniecka

        • Uhonorowanie ucznia za bohaterską postawę
          • Uhonorowanie ucznia za bohaterską postawę

          • Uhonorowanie ucznia za bohaterską postawę
            16 października w naszej szkole odbył się wyjątkowy apel, podczas którego cała społeczność szkolna  uhonorowała ucznia klasy szóstej b Dominika Nyśk za jego niezwykłą, bohaterską postawę.
                 Podczas spotkania pani dyrektor wraz z p. Wojciechem Brodowskim opowiedzieli o sytuacji, w której chłopiec zachował się z ogromną odwagą i odpowiedzialnością, ratując ludzkie życie. Dzięki jego przytomności umysłu, szybkiej reakcji i empatii udało się zapobiec tragedii.
            Za swoją postawę uczeń otrzymał serdeczne słowa podziękowania oraz z upominek wraz z gromkimi brawami od koleżanek, kolegów i nauczycieli. Jego postawa przypomniała wszystkim, że nawet najmłodsi mogą dokonywać wielkich rzeczy, a odwaga i dobroć mają ogromną moc.
            Naszego bohatera można zobaczyć pod linkiem:  https://youtu.be/7OaAKKYTumk

            Szkolne koło dziennikarskie

        • “Misja: Obronić Plac Broni” – lekcja języka polskiego w klasie 5a
          • “Misja: Obronić Plac Broni” – lekcja języka polskiego w klasie 5a

          •  

            W klasie 5a odbyła się niezwykła lekcja języka polskiego pod hasłem „Misja: Obronić Plac Broni”. Uczniowie pracowali w stacjach zadaniowych, które wymagały od nich sprytu, współpracy i znajomości lektury. Każda grupa miała do wykonania różnorodne zadania – od rozwiązywania zagadek językowych, przez analizę postaci, aż po kreatywne ćwiczenia pisemne.

            Dzięki takiej formie zajęć uczniowie mogli w aktywny sposób utrwalić wiedzę o przygodach bohaterów książki “Chłopcy z Placu Broni” oraz przekonać się, że nauka języka polskiego może być prawdziwą przygodą!

            Katarzyna Dobrzeniecka

        • Rekord z WOŚP
          • Rekord z WOŚP

          • Rekord z WOŚP
            16 października 2025r. tysiące osób w całej Polsce wzięło udział w akcji „Rekord w pierwszej pomocy” zorganizowanej przez WOŚP z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Podczas akcji uczestnicy prowadzą przez 30 minut resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomach. W szkole od wielu lat w klasach 1-3 realizowany jest program WOŚP  „Ratujemy i uczymy ratować”, którego celem jest nauka podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Rekord w pierwszej pomocy jest jednym z symbolicznych wydarzeń tego programu. Nasza szkoła przystąpiła do bicia rekordu po raz drugi. W tegorocznym wydarzeniu wspierali nas ratownicy MOPR, strażacy OSP Mikołajki i rodzice. 270 uczniów i 30 dorosłych w godz. 12.00 – 12.30 prowadziło RKO na fantomach na trzech poziomach szkoły, w świetlicy szkolnej i na hali sportowej. Relację z wydarzenia przygotował pan Cezary Szeremeta.
            Dziękuję wszystkim nauczycielom i gościom za pomoc, a wszystkim uczestnikom gratuluję pobicia rekordu.

                                                                                  Gizela Fiedorowicz
             

        • Życzliwość na co dzień
          • Życzliwość na co dzień

          •  

            W piątek, 10.10.2025r. w klasie 1b odbyły się zajęcia mające na celu promowanie  życzliwości i pozytywnych relacji międzyludzkich. Zajęcia rozpoczęły się zabawą integracyjną „Powitaj się inaczej”, polegającą na różnych sposobach powitania w kręgu – uśmiechem, gestem, lustrzanym ruchem, imieniem + gestem. Następnie uczniowie odgrywali mini scenki empatii. Wysłuchały również piosenki  „Magiczne słowa” i obejrzały bajkę edukacyjną „Kocia życzliwość” przypominającą o tym, że małe gesty i rzeczy mogą zmienić klimat w rodzinie, klasie, szkole. Na kartach pracy uczniowie znaleźli zadania na wykreślenie wyrazów: troska, miłość, pomoc, miły, odczytanie lustrzanego odbicia wyrazów: troska, życzliwość, przyjaciel, kolorowanie według kodu i sortowanie obrazków według kategorii uprzejmość i życzliwość oraz nieżyczliwość. Zabawy ruchowe przy muzyce i  wyrywki z miłymi słowami dla przyjaciela lub bliskich uświadomiły dzieciom, że uprzejmość pomaga rozładować napięcia i wzmacnia więzi. Dopełnieniem zajęć było wspólne zdjęcie w foto budce przygotowanej przez SU. W tym dniu szkoła zamieniła się w przestrzeń pełną  uśmiechów, dobrych słów i  spontanicznych gestów. Jesteśmy pewni, że ta atmosfera na długo zagości w naszej klasie i szkole.

                                                                                            Gizela Fiedorowicz
             

          • Niezapomniany dzień

          • 10 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej połączony z Dniem Życzliwości. Uczniowie doskonale bawili się ze swoimi wychowawcami. Z humorem i serdecznością podziękowali nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienny trud i zaangażowanie. Na pamiątkę tego dnia wszyscy uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie ze swoimi wychowawcami

            Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna wspólnie odtańczyła belgijkę, tworząc barwny i radosny finał tego wyjątkowego dnia.

            Zapraszamy do obejrzenia relacji pod linkiem: https://liblink.pl/BmlmDkEEsd

            Szkolne koło dziennikarskie

        • Światowy Dzień Drzewa w klasie II b
          • Światowy Dzień Drzewa w klasie II b

          • 10 października obchodzimy Dzień Drzewa – święto, które przypomina nam o fundamentalnej roli drzew w naszym ekosystemie i ich znaczeniu dla codziennego życia. Pomysłodawcą tego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody  Julius Sterling Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002 r.

            O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen i dostarczają cennego surowca.

            Uczniowie klas II b, tego dnia aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których poszerzyli swoją wiedzę  o drzewach i ich wyjątkowym znaczeniu dla człowieka i środowiska.  Dzieci poznały budowę drzewa, jego rodzaje, obejrzały ciekawą prezentację, rozwiązywały zagadki i różne zadania.  Wykonały także piękne prace plastyczne jesiennych drzew.

              Światowy Dzień Drzewa był doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie o naszej odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Bożena Kochańska

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich, którzy sprawiają, że szkoła działa jak należy - od dyrekcji po woźnych.Jednocześnie życzymy Wam, by każdy dzień pracy był lepszy od poprzedniego, a uczniowie - choć nie zawsze to okazują - naprawdę Was doceniają.Dlatego przeddzień Waszego święta zapraszamy do obejrzenia życzeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod podanym linkiem: https://liblink.pl/uZexks10kg

            Szkolne koło dziennikarskie