• Festyn Rodzinny 2022

• Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną w kraju, w Szkole Podstawowej w Mikołajkach ponownie odbył się Festyn Rodzinny.

Głównym organizatorem była Rada Rodziców we współpracy z Samorządem Uczniowskim szkoły. Sam festyn zatytułowano “Szkoła Moich Marzeń”. Swoją obecnością uświetnili spotkanie: starosta p. B. Kuźmicka- rogala i burmistrz miasta p. P. Jakubowski.

W sobotę, 21 maja 2022 roku, podczas kilku popołudniowych godzin, mieszkańcy miasta i okolicy mogli liczyć na rozrywkę “dla ciała i ducha”. Rodzice uczniów zadbali o szereg stoisk z ciastami, przetworami, sałatkami, napojami, popcornem, fantami, wyrobami rękodzielniczymi, książkami. Ponadto zorganizowano fotobudkę, stoisko malowania twarzy i balonów, oraz gry planszowe dla najmłodszych. Swoje stanowiska mieli: Policja, Ratownicy Medyczni, Straż Pożarna i grupa ubezpieczeniowo-finansowa Aviva.

Dodatkowo zaprezentowano tablice z projektu unijnego o inwestycjach na terenie Mikołajek.

Na scenie stołówki szkolnej miały miejsce występy artystyczne uczniów SP Mikołajki oraz naszych przyjaciół z Ukrainy. Wystąpił zespół p. S. Brzozowskiej, tercet taneczny uczennic klasy piątej inspirowany just dance, a p. C. Szeremeta przygotował turniej klas, czyli Klasowiadę.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się licytacje atrakcyjnych voucherów.

Celem kwesty podczas festynu było zebranie kwoty na realizację wizji szkoły uczniowskich marzeń, a duża frekwencja i hojność gości, pomimo niepewnej aury, na pewno to ułatwi.

• Egzamin ósmoklasisty 2022

• We wtorek, 24 maja 2022 roku, pisemnym egzaminem z języka polskiego, rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Przeprowadzany został po raz czwarty - po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku.

Ponad 500 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z całej Polski zmagało się z zawiłościami języka polskiego. W drugim dniu, w środę, odbył się egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek- z języka obcego nowożytnego.

W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 61 osób, a wśród zdających była jedna uczennica z Ukrainy.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie.  Sam wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej

Wszystkim zdającym życzymy trafnych wyborów i powodzenie w kolejnych etapach edukacji.

• Ekologiczne Warsztaty Komunalne

• 19 maja uczniowie z klasy  I a i I b uczestniczyli  w Mazurskich Warsztatach Komunalnych zorganizowanych przez ZUK  w Mikołajkach. Zajęcia były bardzo ciekawe, pobudzały wyobraźnię i kreatywność wszystkich uczestników. Celem warsztatów było rozbudzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec mazurskiej przyrody. Dzieci uczyły się jak prawidłowo segregować śmieci,  brały też udział w quizie ekologicznym. Za aktywny udział w spotkaniu dostały super nagrody!

Jolanta Jarguz

Bożena Kochańska

• Dzień Idola

• Kolejny nietypowy dzień uczniowie naszej szkoły mają już za sobą.

Tym razem na tapet wzięliśmy idoli, sławne postacie, bohaterów bajek i filmów, a nawet nasze ulubione zwierzątka. Jeśli ktokolwiek myśli, że wyobraźnia ma swoje granice, to w Dniu Idola zostały one niejednokrotnie przekroczone.

Ważna była inwencja i niepowtarzalność kostiumu.

Pomysłów i stopnia zaangażowania w przygotowanie kreacji można tylko pozazdrościć.

• Wystawa plakatów

• Zachęcamy do obejrzenia wystawy plakatów wykonanych przez uczniów w ramach Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Muzyka łączy pokolenia”. Celem konkursu było ocalenie od zapomnienia twórczości nieżyjących już polskich artystów. Dzieci wspólnie z rodzicem wykonały plakaty na temat wybranego przez siebie artysty.

• Dzień inny niż wszystkie

• Samorząd Uczniowski naszej szkoły, podczas jednego ze swoich zebrań, zaproponawał uczniom zabawę w „tematyczne przebieranki”.

Społeczność szkolna zareagowała na pomysł bardzo pozytywnie. Zarówno pierwszoklasista, jak i uczeń starszej klasy; chłopak, czy dziewczyna; mały i ten większy, w wyznaczone dni przebierali się ubarwiając szkolne korytarze i niejednokrotnie wywołując uśmiech na twarzach osób postronnych.

Szczególnie miło było oglądać zaangażowanieuczniów klas najmłodszych.

Mamy za sobą już Dzień Piżamy, Tydzień Kolorów i Dzień Bez Plecaka, a już 13-ego maja czeka nas Dzień Idola.

Zobaczymy jakie tym razem pomysły przyjdą do głów naszym uczniom.

Wyobraźnia ma moc.

• Konkurs krajoznawczy

• W kwietniu odbył się w naszej szkole konkurs krajoznawczy z języka niemieckiego. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas siódmych i ósmych. Najpierw uczestnicy musieli wykonać plakat lub prezentację na temat wybranego kraju niemieckojęzycznego, potem wykazać się wiedzą krajoznawczą rozwiązując test o „DACHL-Länder”(o państwach niemieckiego obszaru językowego, tj. Niemcy, Austria, Szwajcaria, Liechtenstein).

Spośród uczestników konkursu największą wiedzą wykazali się: I miejsce: Marika Gałus kl. 8a (94%), II miejsce – Franciszek Tkaczyk kl. 7b (91%), III miejsce: Monika Olszewik kl. 8b, Julia Stefańska kl. 8c (83%).

Gratulujemy wysokich wyników! Dziękujemy uczniom klas siódmych i ósmych za udział w konkursie.

Agnieszka Ostrowska

Ewa Kamińska